Předhypoteční úvěr

Když nemáte potřebné finance a ani žádnou nemovitost k zástavě, mohlo by se zdát, že váš sen o novém krásném bydlení se rychle rozplyne. Jenže vy své sny můžete velmi jednoduše uskutečnit i bez peněz a bez zástavy. Stačí využít možností, které vám poskytne předhypoteční úvěr.

Ačkoliv je název tohoto finančního produktu odvozen od slova „hypotéka“, jeho princip je úplně opačný. Potřebné peníze totiž získáte bez zajištění, jen musíte vyhledat toho správného poskytovatele. Proto se pro vaši orientaci podíváme blíže, co všechno představuje předhypoteční úvěr a kdo ho nabízí.

online půjčka ihned na účet

Co financovat předhypotečním úvěrem

Předhypoteční úvěr je určen fyzickým osobám, které chtějí koupit nemovitost do osobního vlastnictví a zatím nemohou poskytnout nic k zástavě. Pomocí tohoto úvěru můžete financovat družstevní či privatizovat obecní byt, nakoupit nemovitost od firmy či v rámci developerského projektu. Ale využijete jej i na koupi montovaných domů a dřevostaveb, případně si zaplatíte výstavbu nového domu.

Pozor! Pomocí předhypotečního úvěru není možno financovat nemovitost kupovanou od jiné fyzické osoby.

Charakteristika produktu

Předhypoteční úvěr můžete využít v době, kdy ještě nevlastníte nemovitost potřebnou k zástavnímu právu, ale současně je jasné, že se tak v dohledné době stane. Jakmile máte k dispozici objekt zástavy, úvěr přejde v klasickou hypotéku.

Předhypoteční úvěr vám bude zřízen zpravidla na 12 měsíců, u některých bank výjimečně na 2 roky. Přesně tolik času máte na získání nemovitosti do vašeho vlastnictví. Po celou dobu trvání úvěru splácíte pouze jeho úroky, které bývají o něco vyšší než u klasické hypotéky.

Když už můžete zastavit zakoupený dům, pozemek či byt, je váš dluh smazán hypotékou, a tu již splácíte podle smluvních podmínek.

půjčky před výplatou

Co potřebujete k schválení úvěru

Postup při sjednání předhypotečního úvěru se nijak neliší od schvalování hypotéky. Proto si připravte veškeré dokumenty k nemovitosti, kterou v budoucnu poskytnete k zástavě a nezapomeňte na její odhad.

Počítejte s tím, že u žádosti o předhypoteční úvěr budete prokazovat své příjmy. Ale je pravdou, že při menší bonitě klienta může být předhypoteční úvěr napsán až na 4 osoby, kdy jedna je budoucím vlastníkem zástavy.

Když nemovitost nestihnete získat

Zajímavá situace nastane, když se vám nepodaří předat bance zástavu do konce sjednané doby trvání předhypotečního úvěru. Tato komplikace by mohla nastat u převedení družstevního bytu do osobního vlastnictví, kdy družstvo z jakéhokoliv důvodu nesplní příslib převodu.

Naštěstí se všechny banky nabízející předhypoteční úvěr postavily k tomuto problému s pochopením. Když byste nestihli získat nemovitost do stanoveného data, bude vám lhůta prodloužena o 3 až 6 měsíců, přičemž konkrétní délka je posuzována individuálně. Základem pro případné prodloužení splatnosti předhypotečního úvěru je včasná komunikace s bankovními úředníky.

úvěr na auto bez registru

Nabídky předhypotečních úvěrů

Zdaleka ne všechny banky předhypoteční úvěr nabízejí. A pokud ano, tak se často liší podmínkami. Proto uvádíme některé nabídky, které můžete využít, a které by vás mohly oslovit.

ČSOB Předhypoteční úvěr

Pomocí tohoto úvěru můžete financovat jak družstevní či obecní byt, tak i nemovitosti kupované od obce, firem nebo developerských společností.

Úvěr ničím nezajišťujete a je poskytován na 1 rok a v minimální výši 200 000 Kč.

Pro získání ČSOB Předhypotečního úvěru budete potřebovat nemovitost s příslibem zástavy a doklady o příjmu. O dalších potřebných dokumentech se s hypotečním specialistou domluvíte individuálně.

pujcky bez dolozeni prijmu

Hypoteční banka

Na 1 rok od 200 000 do 5 000 000 Kč vám půjčí Hypoteční banka prostřednictvím předhypotečního úvěru. Výše úroku je individuální a stanovuje se při sjednávání.

Úvěr slouží k pořízení obecního či družstevního bytu a k nákupu nemovitosti, na kterou zatím nemůže být vloženo zástavní právo.

Ke schvalovacímu procesu si připravte 2 doklady totožnosti, potvrzení o příjmu a dokumentaci k nemovitosti včetně jejího odhadu. V některých případech Hypoteční banka sama zpracuje odhad na své náklady, případně obstará výpisy z katastru, mapy atd.

Sberbank

Velmi zajímavý předhypoteční úvěr najdete u Sberbank. Získáte jej na 24 měsíců a horní limit je stanoven na 3 000 000 Kč.

Úvěr využijete na koupi obecní či družstevní nemovitosti nebo k zaplacení individuální výstavby, kam lze zařadit eko domy, dřevostavby, montované domy atd. Banka poskytuje prostředky až do 75% hodnoty předpokládané zástavy.

Mezi dokumenty potřebné k získání předhypotečního úvěru Sberbank patří 2 doklady totožnosti, vše potřebné k nemovitosti a potvrzení o příjmu.

nebankovni pujcky

Raiffeisen Bank

Předhypoteční úvěr Raiffeisen Bank musíte částečně zajistit pozemkem, na kterém se bude nacházet dům ke koupi. Bohužel, tímto úvěrem není možné financovat družstevní ani obecní byty.

Banka vám půjčí až 4 000 000 Kč na 24 měsíců. K žádosti o úvěr si připravte 2 doklady totožnosti, dokumenty k nemovitosti a doklad o příjmu. Vše ostatní vyřešíte s bankovním specialistou.

Předhypoteční úvěr – závěrečné shrnutí

Dnes je bez problémů řešitelná situace, kdy chcete vystavět či zakoupit nemovitost, kterou zatím nemůžete ručit. Když se nejedná o nákup domu nebo bytu od soukromé osoby, požádejte si některou z bank o předhypoteční úvěr.

Na získání objektu k zástavě budete mít 12 měsíců, výjimečně 2 roky, přičemž po celou dobu trvání předhypotečního úvěru splácíte jeho úroky. Jakmile bance zastavíte nemovitost, předhypoteční úvěr bude zaplacen pomocí následné hypotéky, kterou získáte bez dalšího schvalování.

Díky zajímavým podmínkách se stal předhypoteční úvěr bezpečným finančním produktem moderní doby, který i bez nutnosti zástavy otevírá cestu k pohodlnému vlastnímu bydlení.