Pomoc s dluhy

V současné nelehké době se mnoho lidí potýká s finančními problémy. Z toho důvodu se život často točí kolem úvěrů a půjčování.

Málokdo se půjčce ubrání, ale někdy mohou dlužné částky nabrat nezvladatelné výše a splátky přerostou přes hlavu. Do dluhů se lze dostat rychle a i bez vlastní viny.

Pokud i vy jste přeúvěrováni nebo jste upadli do dluhové pasti, nezoufejte nad rozlitým mlékem. Každá situace je řešitelná. Samotná pomoc s dluhy se dá rozdělit na několik odstupňovaných variant. Jejich použití je závislé na výši vašeho zadlužení. Na všechny tyto možnosti se v dnešním článku podíváme a zároveň si představíme organizace, které vám zdarma s vašimi dluhy pomohou.

Komunikujte s věřiteli

Asi to nejhorší, jak můžete reagovat na nezvladatelné dluhy, je pozice mrtvého brouka. Vždy je důležité i při menších problémech se splácením kontaktovat věřitele a pokusit se s nimi domluvit na řešení situace. A s komunikací si pospěšte, nečekejte, až vám začnou chodit poštou upozornění, že neplníte své závazky.

Nyní se podíváme na několik možností, jak řešit problémy s dluhy:

půjčka ihned

 

Refinancování

Pokud splácíte pouze jednu nevýhodnou půjčku, například hypotéku, není problém ji refinancovat. Získáte nový a výhodnější úvěr, který vám díky menším úrokům ušetří nemalé peníze.

Konsolidace půjček

Zlikvidovat několik úvěrů od různých věřitelů můžete pomocí jejich konsolidace. To znamená, že je všechny spojíte v jednu jedinou půjčku. Získáte tak podstatně lepší přehled o dluhu a platíte jednu, výrazně nižší splátku. Dobře pročítejte podmínky nabídek konsolidace, abyste uspořili peníze jak prodloužením doby splatnosti, tak i nižší úrokovou sazbou. Konsolidaci nabízejí bankovní i nebankovní instituce.

půjčka pro klienty v insolvenci

Zvýšení příjmů

Někdy není od věci zkusit najít nějaký solidní přivýdělek a zvýšením příjmů dluhy umořit. Hledání nebývá jednoduché, ale třeba právě vy budete mít štěstí a podaří se vám tak navýšit finanční příjmy. Pokud ale přemýšlíte o změně zaměstnání, tak mějte na paměti, že nikdo vám nezaručí lepší a lépe placenou pozici. Potom ještě můžete zkusit požádat o zvýšení platu, ale pouze v tom případě, že máte šanci na kladné řešení.

Prodej majetku

Pokud máte určitý majetek, bez kterého byste se mohli (alespoň na určitý čas) obejít, zvažte, zda by se nevyplatilo razantně zvýšit příjmy jeho prodejem. Například prodejem automobilu, pozemku, bytu atd. získáte velký finanční obnos, kterým uhradíte všechny nebo část dluhů. Vy sice tímto způsobem přijdete o část majetku, ale z celkového pohledu se jedná o nejlepší cestu, jak se vypořádat s dluhy.

online půjčka na účet

Omezení výdajů

Nejprve si sestavte přehled výdajů domácnosti. Potom se pokuste najít ty položky, které lze omezit nebo se jich úplně zříci.

Oddlužení

Poslední záchranná brzda při opravdu nezvladatelné situaci se nazývá oddlužení neboli osobní bankrot. Ale pozor, jste na velkém omylu, pokud osobní bankrot považujete za pohodovou a snadnou tečku za svými dluhy.

Oddlužení je složitý a pro dlužníka mnohdy nepříjemný proces. Ovšem jeho veliká výhoda spočívá v okamžitém zastavení růstu závazků a exekucí.

Návrh na osobní bankrot můžete vydat pouze vy coby dlužník. Návrhem se rozumí obsáhlá žádost, kterou poukážete krajskému soudu. Určitě se nedoporučuje, abyste žádost vyplňovali sami, neboť je dost složitá a každá chyba vede k zamítnutí oddlužení. Existují firmy, které se na pomoc s osobním bankrotem specializují a za poplatek za vás vyřídí všechny potřebné formality.

Soud vám osobní bankrot povolí pouze tehdy, shledá-li váš záměr zbavit se dluhů jako oprávněný a poctivý. Navíc musíte být schopni uhradit minimálně 30% všech závazků.

Po rozhodnutí soudu hlasují věřitelé o způsobu, jak proběhne proces oddlužení. Možné jsou pouze 2 varianty. Buď vám bude stanoven splátkový kalendář nebo dojde k prodeji vašeho majetku. Podstatně častěji dochází ke splácení dluhů, protože kdo vyhlašuje bankrot, moc toho na prodej nemá.

Splácení vašeho závazku probíhá po dobu 5 let, přičemž vám bude měsíčně zůstávat pouze životní minimum. Z toho vyplývá, že musíte vykonávat výdělečnou činnost a stanovená část platu bude poukazována věřitelům.

Na vaše řádné splácení dluhu dohlíží stanovený insolvenční správce. Jakmile ukončíte plnění splátkového kalendáře, soud vás osvobodí od dalšího umořování pohledávek věřitelů.

Pozor! Důrazně se doporučuje poctivě splácet po celou určenou dobu. V opačném případě soud může zrušit vaše oddlužení a následky pak bývají bolestivé.

půjčka bez registru

Kde hledat odbornou pomoc

Pokud se vám nedaří krotit dluhy a na osobní bankrot zatím nepomýšlíte, vyhledejte odborníka, který vám s vaší situací pomůže.

Na internetu objevíte stovky firem, které nabízejí pomoc v těžké finanční situaci. Jejich služby však samozřejmě nejsou zadarmo a nikde není psáno, že vám pomohou. Navíc si představte, že někdo ve finančních problémech bude platit další peníze za odbornou pomoc.

Proto se raději obraťte na občanská sdružení a neziskové organizace poskytující odborné poradenství úplně zdarma. Nyní se podíváme, které z nich to jsou.

Člověk v tísni

Známá nevládní nezisková organizace se kromě jiného zabývá i pomocí s dluhy. Na hlavní stránce společnosti rozklikněte okno Sociální integrace a po jejím otevření přejděte na položku Dluhy. Tam najdete mapu a kontaktní místa.

Poradna při finanční tísni

Komplexní pomoc zdarma nabízí ve velkých městech působící Poradna při finanční tísni. Její odborně vyškolení pracovníci vám podají veškeré potřebné informace při problémech s dluhy a pomohou s vypracováním dokumentů včetně návrhu na oddlužení.

nebankovni pujcky pro kazdeho

Rubikon centrum

V nelehké situaci způsobené předlužením vás na holičkách nenechá nezisková organizace Rubikon centrum. V jejích poradnách v Praze a v Ústí nad Labem budete zdarma nasměrováni k oddlužení včetně sepsání návrhu.

Pomoc s dluhy bývá velmi efektivní

Do dluhů můžete spadnout velice rychle a to dokonce i bez svého přičinění. Potom je důležité si dobře rozmyslet, zda je pro vás řešením refinancování, konsolidace či případné zvýšení příjmů spojené s úspornými opatřeními v domácnosti či prodejem majetku.

A když je nejhůř, zkuste podat návrh na oddlužení. Počítejte s tím, že minimálně po dobu 5 let budete žít z životního minima. Na druhou stranu vám nakonec odpustí až 70% dluhů.

Odborné poradenství zdarma najdete v občanských poradnách zřizovaných neziskovými organizacemi. Pomoci vám tak může na dluhy specializovaná Poradna při finanční tísni, Rubikon centrum nebo známá organizace Člověk v tísni.

Zatočit s dluhy není zrovna lehká věc nebo procházka růžovou zahradou, ale na konci vás čeká odměna v podobě zkrocených nebo úplně zlikvidovaných závazků.