Centrální registr dlužníků

Centrální registr dlužníků, zkráceně nazývaný jako CERD, se již mnoho let objevuje v různých nabídkách, článcích a diskusích, je tedy zřejmé, že se jedná o zajímavý projekt, který vám nyní představíme. Dozvíte se co vlastně nabízí, kdo za ním stojí a jeho hlavní výhody a nevýhody. Nevyhnuli jsme se ani vyjádření našeho vlastního názoru na tento projekt a současně jsme si pro vás připravili krátký popis jeho konkurence, abyste se mohli sami rozhodnout, který registr dlužníků budete využívat.

Centrální registr dlužníků se představuje

Jedná se o informační systém, který eviduje a zájemcům umožňuje vyhledávat údaje o nesplacených závazcích fyzických a právnických osob registrovaných v České republice, ovšem nabízí také pozitivní údaje. Tento online systém se nachází na webové adrese http://www.centralniregistrdluzniku.cz/.

Kontaktní a korespondenční údaje v ČR

CERD ČR s.r.o.

Centrální registr dlužníků České republiky

Rybná 682/14

110 00 Praha 1

Klientská linka: 841 131 131

nebankovní půjčka ihned na účet

Služby Centrálního registru dlužníků poskytuje americká společnost CERD systém LLC registrovaná v Oregonu, kterou založil český podnikatel Jiří Jehlička, narozený v roce 1977. Jiří Jehlička se stal známý nejenom díky projektu Centrální registr dlužníků, ale byl také spolupořadatelem 3 demonstrací proti tehdejšímu českému premiérovi a předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Hlavní výhody Centrálního registru dlužníků

Mnoho bezplatných služeb

Abyste mohli bezplatné služby zdarma získat, musíte se nejprve registrovat do systému, následně můžete získat přístup k těmto databázím:

  • návrhy na konkurs a probíhající konkursy
  • monitoring Insolvenčního rejstříku
  • neplatné doklady
  • osoby v pátrání
  • živnostenský rejstřík
  • registr plátců DPH
  • burza pohledávek
  • hledání věřitelů
  • a další
  • půjčka bez nahlížení do registru

Vyhledávání v registru a bezdlužnost

Druhou největší výhodou registru je možnost vyhledávat v registru dlužníků, kontrolovat údaje o vaší osobě nebo firmě, včetně nabídky na získání potvrzení o bezdlužnosti, ovšem je potřeba počítat s tím, že se jedná o zpoplatněnou službu.

Další informace

Na webových stránkách CERD se nachází mnoho dalších zajímavých seznamů a služeb, které můžete získat. Jmenovat můžeme například registr advokátů, exekutorů a inkasních agentur, jejichž služeb můžete v případě potřeby využít. Šikovné jsou i různé rady a nabídka pomoci při zasílání upomínek, zápočtů pohledávek a závazků nebo během vymáhání dluhů a mnoho dalšího.

pujcka bez registru

Hlavní nevýhody Centrálního registru dlužníků

Anonymní hodnocení

CERD zobrazuje i anonymní hodnocení a ne zcela ověřené zdroje, proto se u vaší osoby nebo firmy můžou objevovat různé druhy hodnocení. Zatím jedinou cestou, jak se anonymnímu hodnocení bránit je placená registrace služby Moje závazky a bonita, která je na 5 let a díky ní lze toto anonymní hodnocení blokovat. Bohužel se nejedná o malé částky, podnikatelé a firmy platí za registraci 4 000 Kč, občané 2 000 Kč.

Poplatky

Jak je patrné z předchozího bodu, ceny nejsou u CERD nijak malé, což platí i pro další služby. Výpis o bezdlužnosti je ohodnocený na 300 Kč v rámci online přístupu, u jeho zaslání poštou zaplatíte ještě o 100 Kč více. Existuje celá řada dalších poplatků, které pokud vás zajímají, získáte přímo na této webové stránce http://www.centralniregistrdluzniku.cz/doc/pricelist.htm.

Hodnota výpisu o bezdlužnosti

Poněkud sporný je i samotný výstup potvrzení o bezdlužnosti, protože jak již bylo řečeno výše, Centrální registr dlužníků eviduje zápisy o neplacení z mnoha různých a někdy i neautorizovaných zdrojů a některé internetové zdroje uvádějí, že právě z toho důvodu nemusí být negativní výpis z CERD akceptován bankami či jinými společnostmi.

pujcky ihned

Náš názor na Centrální registr dlužníků

Centrální registr dlužníků nabízí mnoho zajímavých služeb a informací, ať již zprostředkovaně nebo přímo, což z něj dělá ojedinělou nabídku mezi ostatní konkurencí. Samozřejmě jako takový se nevyhne různé kritice, přičemž pokud si přečtete některé diskuse na internetu, můžete získat dojem, že se jedná o zcela zbytečný byznys, který nemůže být nikomu k užitku.

Ačkoliv se s podobnými tvrzeními neztotožňujeme, je pravda, že každý by si měl důkladně zvážit, zda jsou nabízené služby CERD pro něj přínosné, ale to platí pro jakýkoliv obor podnikání. Největší rozvahu by zřejmě měli projevit občané a také firmy, kteří se rozhodli požádat o půjčku a chtějí si ověřit, zda nejsou v registru dlužníků, protože jak již bylo řečeno, nemusel by být výpis o bezdlužnosti z Centrálního registru dlužníků dostačující. V těchto případech je vhodné zvolit opačný postup, tedy před zaplacením nějakého výpisu o bezdlužnosti je nutné se informovat u poskytovatele půjčky, jaké registry dlužníků jsou pro něj věrohodné, které akceptuje a podle této informace postupovat. Je samozřejmě možné, že vám to některé společnosti nabízející půjčky nebudou chtít prozradit s odvoláním na interní předpisy a postupy, v takovém případě vám nezbývá než jít do rizika.

Další možnou alternativou a nutno říci, že hojně využívanou, je registr dlužníků SOLUS, který vám v krátkosti představíme v následujícím odstavci.

SOLUS jako přímá konkurence

Zájemci o informace o bezdlužnosti by měli vědět, že existuje další známý registr dlužníků SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům, do kterého údaje dodávají jednotliví členové tohoto sdružení, jedná o hlavně o banky, nebankovní společnosti, pojišťovny, dodavatele energií a různých služeb, ale také obchodní řetězce. SOLUS vznikl již v roce 1999 a jde o zájmové sdružení právnických osob, jehož členy je mnoho známých společností, jmenovat můžeme například Komerční banku, ČSOB, Home Credit, Hypoteční banku nebo obchodní řetězec Makro.

K tomuto registru se nevyskytuje tolik kritických informací a obvykle bývá využíván většinou poskytovatelů půjček k ověření bonity klienta. Výpis o bezdlužnosti vychází finančně u SOLUS o něco výhodněji, než v případě CERD, ale tuto informaci vám doporučujeme vždy ověřit, protože ceníky se můžou den ze dne změnit.

SOLUS nabízí vedle registrů o dlužnících i pozitivní informace o spolehlivosti jednotlivých klientech, najdete zde Insolvenční registr, registr neplatných dokladů a další informace, i když je potřeba přiznat, že ve srovnání s Centrálním registrem dlužníků je ostatních informací o něco méně.

online pujcka

Centrální registr dlužníků závěr

Jak jste si mohli v našem článku přečíst, Centrální registr dlužníků nabízí mnoho různých služeb, ovšem většinu z nich je nutné zaplatit a záleží na každém, jak si vyhodnotí jejich přínos a zda si zjistí všechny informace o tom, do jaké míry budou potvrzení od CERD akceptovány.