Hypotéka na pozemek

Jeden ze způsobů uložení peněz spočívá v nákupu dobrého pozemku. Pokud i vy máte vyhlédnutý nebo vysněný nějaký ten pěkný kousek půdy, naskýtá se otázka jeho financování.

V současné době se z důvodu nízkých úroků jeví jako nejlevnější varianta hypotéka na pozemek a s ní související hypotéka na stavbu. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o dva velmi podobné úvěry, jenže banky ke každému přistupují jinak. A jelikož je v hypotéce na pozemek ukryto trochu více složitostí, tak se na tento finanční produkt podíváme podrobněji.

Kdy lze hypotéku na pozemek získat

Pokud máte sen stát se zemědělcem a na zakoupeném kusu půdy chcete pěstovat vše od brambor až po jahody, na hypotéku zapomeňte. Banky se totiž striktně řídí účelovostí a jsou ochotny financovat váš pozemek pouze tehdy, bude-li určen k výstavbě.

Zajištění hypotéky

Když bylo ke kupovanému pozemku vydáno stavební povolení, můžete s ním bez problémů ručit. Některé banky jsou dokonce ochotny povolit úvěr i ve 100% hodnotě stanovené odhadcem.

Je však třeba vás upozornit na případnou komplikaci, pokud by byl pozemek prohlášen za stavební na základě územního plánu. Peněz z úvěru se sice dočkáte, ale banka nemusí takový pozemek přijmout jako zástavu. A pokud se tak stane, s největší pravděpodobností obdržíte menší částku než je ta tržní.

Bankám je totiž jasné, že územní plány se občas mění. Kdyby váš vyhlédnutý pozemek změnil statut a nebyl by ve stavební lokalitě, značně by ztratil na tržní hodnotě.

Je pravdou, že takové situace jsou posuzovány případ od případu. Když ale banka pozemek nepřijme za zástavu, budete muset úvěr zajistit jiným způsobem.

pujcky ihned

Jedna nebo dvě hypotéky?

Hned na začátku počítejte s jedním důležitým rozhodnutím. Na pozemku budete stavět, a proto otázka zní, zda si vezmete jednu hypotéku na pozemek a stavbu najednou nebo každou zvlášť.

Když si pořídíte u banky hypotéku na pozemek, musí u stejné instituce proběhnout i financování stavby. Není možné ručit pozemkem u jedné banky a u druhé domem. Pokud byste ovšem platili stavbu domu ze svého, nemusíte se danou situací vůbec zabývat.

Dvě oddělené hypotéky mají tu výhodu, že doba zahájení a ukončení výstavby domu je čistě ve vaší režii. Na druhou stranu, využití dvou hypoték bývá dražší záležitostí. Obvykle zaplatíte nemalou částku za dva odhady a nezanedbatelnou položkou se stanou i dvojí poplatky, které vám banka částečně naúčtuje.

Z toho vyplývá, že vyřízením jedné hypotéky na pozemek a stavbu ušetříte. Jenže jsou tady zase jiná úskalí. Jakmile sjednáváte jednu hypotéku, musí být v doloženém odhadu obsažena nejen cena pozemku, ale i domu. To znamená, že dům vybíráte současně s pozemkem a do banky přinesete stavební povolení nebo ohlášku stavebních prací.

Banka vám také stanoví lhůtu, do které musíte stihnout dům postavit. Zpravidla se jedná o 2 roky, ale v tomto ohledu se podmínky jednotlivých bankovních institucí mohou lišit a znovu bývá uplatňován individuální přístup.

půjčka na účet ihned

Kde hledat hypotéku na pozemek

Nabídka tohoto produktu je opravdu široká. Nic nezkazíte pročítáním podmínek několika hypoték, a až potom si vyberte tu pravou. Nebo můžete zkusit oslovit některý z bankovních domů, jejichž hypotéky v krátkosti představíme.

Hypotéka Hypoteční banky

Velmi zajímavá hypotéka u Hypoteční banky vám umožní koupi pozemku i financování dalších plánů. Půjčit si můžete nejméně 300 000 Kč, vrchní limit úvěru neexistuje. Banka vám poskytne částku do 70% odhadní ceny stavební parcely. Hypoteční úvěr splácíte až 40 let a zajistíte jej zástavním právem ke kupovanému pozemku.

O úvěr mohou zažádat až 4 lidé ze dvou domácností. Bance budete předkládat 2 doklady totožnosti, potvrzení o příjmu a kupní smlouvu. Samotný pozemek může být uveden v územním či regulačním plánu nebo spadat do územního rozhodnutí o zastavění.

rychlé půjčky bez registru

Fio hypotéka

Pozemek si zakoupíte i s Fio hypotékou, ale podmínkou je následná výstavba.

Banka vám poskytne půjčku od 300 000 do 10 000 000 Kč se splatností až 30 let při maximální výši úvěru do 85% hodnoty zastaveného objektu. Když použijete jednu hypotéku na pozemek i výstavbu, peníze čerpáte až 2 roky podle rostoucí hodnoty domu.

Hypotéku zajišťujete zástavním právem k pozemku s tím, že doložíte dokumenty prokazující váš záměr stavět. Kromě toho budete potřebovat 2 průkazy totožnosti a doklad o příjmu. Podnikatelé předkládají daňové přiznání. Ocenění zástavy provedou odhadci Fio banky.

Veškeré dotazy k Fio hypotéce a k jejímu sjednání vám zodpoví hypoteční specialisté, jejichž seznam je zveřejněn na stránkách banky.

Hypotéka České spořitelny

Banka s dlouhou tradicí také nabízí svou hypotéku na koupi pozemku a následnou výstavbu. Obdržet můžete až 90% hodnoty pozemku a budoucího domu, pokud se bude jednat o montovanou stavbu. Zvolíte-li účel hypotéky „ výstavba a rekonstrukce“, banka vám při postupných stavebních pracích povolí vyčerpat o 500 000 Kč více než činil odhad podle stavebního plánu.

Splatnost hypotéky České spořitelny je určena až na 30 let. Garantován máte rychlý schvalovací proces, čerpání peněz druhý den po podpisu smlouvy a při výstavbě nemusíte předkládat faktury.

K žádosti o hypotéku si připravte 2 doklady totožnosti, potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání za dva roky zpět, dokumentaci k pozemku a doklady, z kterých jasně vyplývá váš záměr stavět (stavební povolení, rozpočet a harmonogram stavby, projektový plán atd.)

půjčka ihned bez doložení příjmu

Výhodná hypotéka jen na stavební pozemek

Chcete-li získat co nejlevněji peníze na koupi stavební parcely, zažádejte si o hypotéku na pozemek, která v současné době představuje nejvýhodnější a bezpečnou cestu k novému bydlení. Tento finanční produkt se nachází v nabídce mnoha bank, ovšem jednotlivé hypotéky se od sebe v podmínkách odlišují, jak jsme si uvedli v předchozím textu.

Dobře si promyslete, zda požádáte zvlášť o hypotéku na pozemek a stavbu nebo jen o jednu na obojí dohromady. Výhodnější variantou se jeví jedna hypotéka na pozemek a stavbu, protože ušetříte dost peněz a času kvůli zjednodušené administrativě a poplatkům. Jen ke schvalovacímu procesu musíte dodat i stavební povolení s harmonogramem prací.

Hypotéka na pozemek je prvním krokem ke splnění svého snu o vlastním bydlení, a my vám přejeme, ať po cestě k vytouženému domu vykročíte pravou nohou.