Půjčka pro podnikatele

Podnikání vyžaduje velké investice, a to nemusí vždy platit jen pro začátky. Zmapovat konkurenci, být o krok napřed a ještě dosáhnout efektivního hospodaření, často není vůbec jednoduchý úkol. Přehled o penězích je však nejdůležitější.

Pokud víte, že vám hrozí akutní nedostatek finančních prostředků nebo musíte počítat s neplánovaným větším výdajem, neřešte to na poslední chvíli, ale dobře promyslete všechny možnosti. Dobře zvolená půjčka pro podnikatele vám může přijít vhod.

Nepodceňujte získání všech informací

I když se to může zdát nezáživné, výběr půjčky pro podnikání rozhodně nepodceňujte a nejprve se informujte o všech dostupných možnostech. Každá banka vám na požádání poskytne bezplatný předsmluvní formulář, který obsahuje informace o nejvhodnější dosažitelné půjčce. Když tuto možnost využijete a zjistíte si podmínky u různých bank, získáte tak přehled a dostatek informací pro porovnání a radu např. s finančním poradcem. Informace můžete zároveň využít i jako argumenty při vyjednávaní výhodnějších podmínek u banky, kde máte podnikatelský účet. Každopádně je dobré využít rad odborníků a nechat toto rozhodování na jednom člověku.

Úroková sazba jako jediné kritérium půjčky pro podnikatele nestačí

nebankovní půjčka bez registru praha

Úroky, tedy částka, o kterou úvěr přeplácíme, nejsou stejné pro všechny typy půjček. Nelze je brát jako rozhodující faktor bez toho, aniž bychom se podívali na další okolnosti. Výše úroku se určuje podle částky a délky trvání půjčky. To ale není všechno, důležité jsou také další náklady spojené s úvěrem, které úroková sazba neobsahuje. Z toho důvodu může být informace matoucí. Pokud tedy chcete brát jako určující informaci o výši úroku, je nutné srovnávat pouze úvěry stejného množství peněz, se stejnou dobou splatnosti a rozvržením plateb.

Do rozhodování nejvhodnější půjčky zahrňte i nastavené smluvní podmínky

Půjčka pro podnikatele není jen o penězích. Měla by vám vycházet vstříc také z pohledu podmínek ve smlouvě. Zaměřte se především na sankce v případě zpoždění plánované splátky, ale také na způsob, jakým je ošetřeno předčasné splacení půjčky.

pujcka rychle na ucet

Pozornost věnujte také poplatkům

Po propočítání to může vycházet i tak, že poplatky za služby budou dražší než úroky. Bankovní služby v tomto případě mohou zahrnovat:

  • poplatek za posouzení a zpracování žádosti o úvěr – procento z výše úvěru nebo pevně stanovený poplatek
  • poplatek za vyřízení žádosti o úvěr – jde o stejnou částku jako při posouzení úvěru. Banky většinou chtějí jen jeden z těchto dvou uvedených poplatků. Situace však chytře využívají ve svůj prospěch, když některé z nich uvádějí, že posouzení a zpracování žádosti je zdarma, pokud si vyberou poplatek až po vyřízení půjčky.
  • poplatek za správu a vedení účtu

Bankovní půjčka pro podnikatele může mít následující formu

Kontokorentní úvěr

Funguje na stejném principu jako kontokorent běžného účtu – přečerpávací limit je stanoven do výše 1 milionu korun. Jedná se o krátkodobý úvěr, přičemž doba, po kterou můžete být v mínusu, by neměla být delší než 12 měsíců.

půjčky ihned bez registru

Provozní úvěr

Tento typ znamená finanční pomoc při nákupu materiálu, investičního majetku atd. Pro délku úvěru je určující druh pořizovaného majetku a délka podnikání. Podmínky bývají individuálně přizpůsobeny potřebám podnikatele, proto úvěr může být nastaven jako krátkodobý, střednědobý nebo dlouhodobý.

Investiční úvěr

Jak už název napovídá, jde o půjčku pro podnikatele vztahující se na investiční celky. Tím pádem jde o úvěr dlouhodobý. Konkrétní podmínky závisí na účelu, pro který jej chcete využít, délce a typu vašeho podnikání.

půjčky lidem v insolvenci

Podnikatelé mohou samozřejmě využít i služeb nebankovních institucí. Ty ale nabízejí výhody spíše rychlého jednání a disponování s penězi než výhodné podmínky půjček. Hodí se tedy více pro překlenutí krizové situace, než jako dlouhodobá investice do podnikání.